Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU12 23 februari 2006 Hemlig teleavlyssning, m.m.

gemensam styrelse och vd i elhandels- och nätbolag

Skriftlig fråga 2003/04:833 av Sandgren, Margareta (s)

den 2 mars Fråga 2003/04:833 av Margareta Sandgren s till näringsminister Leif Pagrotsky om gemensam styrelse och vd i elhandels- och nätbolag El- och gasmarknadsutredningen och Fjärrvärmeutredningen föreslår ett förbud mot gemensam styrelse och vd i mindre och medelstora elhandels- och nätbolag. Detta för att motverka

Inlämnad: 2004-03-02 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

statens ansvar för flygplatserna

Skriftlig fråga 2003/04:459 av Sandgren, Margareta (s)

den 12 december Fråga 2003/04:459 av Margareta Sandgren s till statsrådet Ulrica Messing om statens ansvar för flygplatserna Många flygplatser i Sverige har ekonomiska problem. Ett exempel är Jönköping. Flygplatserna är viktiga för en regions utveckling och tillväxt. Det är därför nödvändigt att staten också i fortsättningen

Inlämnad: 2003-12-12 Besvarare: Ulrica Messing (S)

tullservice för näringslivet

Skriftlig fråga 2003/04:170 av Sandgren, Margareta (s)

den 30 oktober Fråga 2003/04:170 av Margareta Sandgren s till finansminister Bosse Ringholm om tullservice för näringslivet Tullen står inför stora förändringar bland annat som en följd av EU:s utvidgning. Det är självklart att verksamheten ska anpassas till en ny verklighet. Men det måste samtidigt framhållas att

Inlämnad: 2003-10-30 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se