Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:131 Utvidgat avlägsnande vid ordningsstörningar

Motion 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:131 Utvidgat avlägsnande vid ordningsstörningar s96021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda ytterligare befogenheter för polisen. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 149 kB)

med anledning av prop. 2008/09:118 Straffet för mord m.m.

Motion 2008/09:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:118 Straffet för mord m.m. s96020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta bort preskriptionstiden för vissa allvarliga brott. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:JuU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 170 kB)

med anledning av prop. 2008/09:78 Ytterligare åtgärder mot ordningsstörningar vid idrottsarrangemang

Motion 2008/09:Ju12 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju12 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:78 Ytterligare åtgärder mot ordningsstörningar vid idrottsarrangemang s96020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa anmälningsplikt. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:JuU18
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:Ju12 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se