Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

Ekonomisk brottslighet

Skriftlig fråga 2008/09:872 av Persson, Margareta (s)

den 22 april Fråga 2008/09:872 Ekonomisk brottslighet av Margareta Persson s till justitieminister Beatrice Ask m År 2004 överlämnades en skrivelse till riksdagen. I skrivelsen presenterade den socialdemokratiska regeringen en handlingsplan mot den ekonomiska brottsligheten. Handlingsplanen innehöll omfattande

Inlämnad: 2009-04-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2008/09:165 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans

Motion 2008/09:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:165 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans s96022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2008/09:165 En långsiktigt hållbar organisation för de


Utskottsberedning: 2008/09:JuU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2008/09:131 Utvidgat avlägsnande vid ordningsstörningar

Motion 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:131 Utvidgat avlägsnande vid ordningsstörningar s96021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda ytterligare befogenheter för polisen. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju18 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se