Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

Handlingsplan mot ekonomisk brottslighet

Skriftlig fråga 2008/09:915 av Persson, Margareta (s)

den 8 maj Fråga 2008/09:915 Handlingsplan mot ekonomisk brottslighet av Margareta Persson s till justitieminister Beatrice Ask m Jag frågade justitieministern om hon avser att utvärdera, gå vidare och ta initiativ i linje med den handlingsplan mot den ekonomiska brottsligheten som den socialdemokratiska regeringen

Inlämnad: 2009-05-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ekonomisk brottslighet

Skriftlig fråga 2008/09:872 av Persson, Margareta (s)

den 22 april Fråga 2008/09:872 Ekonomisk brottslighet av Margareta Persson s till justitieminister Beatrice Ask m År 2004 överlämnades en skrivelse till riksdagen. I skrivelsen presenterade den socialdemokratiska regeringen en handlingsplan mot den ekonomiska brottsligheten. Handlingsplanen innehöll omfattande

Inlämnad: 2009-04-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ekonomisk brottslighet

Skriftlig fråga 2008/09:582 av Persson, Margareta (s)

den 6 februari Fråga 2008/09:582 Ekonomisk brottslighet av Margareta Persson s till justitieminister Beatrice Ask m Ekonomisk brottslighet ett stort problem för den svenska ekonomin och för välfärdens utveckling. Sammantaget förlorar staten 133 miljarder per år i skatter som inte betalas. Om den borgerliga regeringen

Inlämnad: 2009-02-06 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se