Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU12 23 februari 2006 Hemlig teleavlyssning, m.m.

Insyn i friskolor

Skriftlig fråga 2006/07:1362 av Persson, Margareta (s)

den 13 juni Fråga 2006/07:1362 Insyn i friskolor av Margareta Persson s till statsrådet Jan Björklund fp Antalet friskolor ökar kraftigt. Det finns anledning att känna oro över hur vi mot den bakgrunden ska klara målet om en likvärdig utbildning för alla barn och ungdomar. Ett krav som det borde vara självklart

Inlämnad: 2007-06-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. s Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att förbättra möjligheterna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU4 2007/08:JuU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB)

En ny vapenamnesti

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. s En ny vapenamnesti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en tillfällig vapenamnesti gällande under sex månader. Motivering Skjutvapen används i stor utsträckning i olika våldsbrott. Under


Utskottsberedning: 2006/07:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se