Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

chefslöner i statliga bolag

Skriftlig fråga 2004/05:1371 av Sandgren, Margareta (s)

den 7 april Fråga 2004/05:1371 av Margareta Sandgren s till näringsminister Thomas Östros om chefslöner i statliga bolag Med anledning av en redovisning av de höga chefslönerna i statliga bolag skrev bland andra jag för några år sedan följande i en motion: Att företagen drivs i bolagsform kan inte innebära att staten

Inlämnad: 2005-04-07 Besvarare: Thomas Östros (S)

tillgång till telefon efter stormen

Skriftlig fråga 2004/05:1282 av Sandgren, Margareta (s)

den 18 mars Fråga 2004/05:1282 av Margareta Sandgren s till statsrådet Ulrica Messing om tillgång till telefon efter stormen Många människor drabbades hårt av stormen i januari. Bland annat har ett stort antal hushåll varit utan telefon. Vissa är det fortfarande. Dessutom har Telia Sonera uppgett att företaget av kostnadsskäl

Inlämnad: 2005-03-18 Besvarare: Ulrica Messing (S)

frystorkning av avlidna

Skriftlig fråga 2004/05:806 av Sandgren, Margareta (s)

den 27 januari Fråga 2004/05:806 av Margareta Sandgren s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om frystorkning av avlidna Frystorkning har föreslagits som ett alternativ att ta hand om avlidna. Metoden innebär att den avlidne fryses ned till minus 18 grader. Kistan sänks ned i flytande kväve, minus 195

Inlämnad: 2005-01-27 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se