Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU12 23 februari 2006 Hemlig teleavlyssning, m.m.

startande av fristående skolor

Skriftlig fråga 2002/03:1024 av Sandgren, Margareta (s)

den 28 maj Fråga 2002/03:1024 av Margareta Sandgren s till utbildningsminister Thomas Östros om startande av fristående skolor Vi har i medierna den senaste tiden kunnat se och höra att det startats fristående skolor som sedan inte lever upp till vad läroplan och skollag kräver. Det kan gälla både ekonomiskt och kunskapsmässigt.

Inlämnad: 2003-05-28 Besvarare: Thomas Östros (S)

särskilt utsatta invandrade kvinnor

Skriftlig fråga 2002/03:487 av Sandgren, Margareta (s)

den 7 februari Fråga 2002/03:487 av Margareta Sandgren s till statsrådet Jan O Karlsson om särskilt utsatta invandrade kvinnor Enligt tillståndslagstiftningen i utlänningslagen kan utlänningar få tidsbegränsade uppehållstillstånd i Sverige på grund av nyetablerade relationer. Om förhållandet består kan förnyat uppehållstillstånd

Inlämnad: 2003-02-07 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

Utbildning inom företagshälsovård vid Högskolan i Jönköping

Motion 2002/03:Ub407 av Göte Wahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub407 av Göte Wahlström m.fl. s Utbildning inom företagshälsovård vid Högskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skapande av utbildning inom företagshälsovård vid Högskolan i Jönköping. Motivering Inom


Utskottsberedning: 2002/03:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se