Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

reformen för äldre och funktionshindrade

Skriftlig fråga 2001/02:263 av Sandgren, Margareta (s)

den 23 november Fråga 2001/02:263 av Margareta Sandgren s till socialminister Lars Engqvist om reformen för äldre och funktionshindrade Beslutet om förbehållsbelopp och högkostnadsskydd innebär att angelägna och efterlängtade förbättringar också för äldre och funktionshindrade nu genomförs. Med förbehållsbeloppet är

Inlämnad: 2001-11-23 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T21 av Berndt Ekholm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T21 av Berndt Ekholm m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Götalandsbanan. Motivering I infrastrukturpropositionen slås


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping

Motion 2001/02:Ub509 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub509 av Margareta Sandgren m.fl. s Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökade forskningsresurser till högskolan i Jönköping. Motivering Högskolan i Jönköping består av Internationella


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se