Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping

Motion 1999/2000:Ub441 av Åke Gustavsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub441 av Gustavsson, Åke s Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping Högskolan i Karlskrona/Ronneby samt Högskolan i Kalmar föreslås i budgetpropositionen erhålla betydande nytillskott av medel för forskning och forskarutbildning år 2001 och år 2002. Detta beroende på att dessa


Utskottsberedning: --1999/2000:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Fristående skolor

Motion 1999/2000:Ub257 av Margareta Sandgren och Göte Wahlström (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub257 av Sandgren, Margareta s Fristående skolor Alltsedan riksdagsbeslutet 1996 om fristående skolor, innebärande för- ändringar för bidragsgivningen, har antalet ansökningar om att få starta fristående skolor ökat i omfattning. Friskolorna erbjuder inte bara alternativ pedagogik eller


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Götalandsbanan

Motion 1999/2000:T544 av Berndt Ekholm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T544 av Ekholm, Berndt s Götalandsbanan EG-kommissionens miljöbyrå har nu återigen i en rapport redovisat hur allvarligt läget är avseende luftburna miljöföroreningar och särskilt när det gäller växthusgaserna. Utvecklingen går avseende de senare tyvärr åt fel håll. EU har åtagit sig


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se