Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU30 5 maj 2010 Genomförande av delar av Prümrådsbeslutet
Debatt om förslag 2007/08:JuU19 7 maj 2008 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation
Debatt om förslag 2006/07:JuU8 11 april 2007 Processrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:JuU26 31 maj 2006 Hemlig rumsavlyssning

Översyn av skolledarutbildningen

Motion 1997/98:Ub238 av Catarina Rönnung och Margareta Sandgren (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub238 av Catarina Rönnung och Margareta Sandgren s Översyn av skolledarutbildningen Som rektor får bara den anställas som genom utbildning och erfarenhet förvärvat pedagogisk insiktstadgas i skollagen. Av en rektor krävs att han eller hon skall vara arbetsledare för lärare och övrig personal,


Utskottsberedning: -1997/98:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Götalandsbanan

Motion 1997/98:T539 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T539 av Arne Kjörnsberg m.fl. s Götalandsbanan Elva kommuner, ett kommunalförbund och fem länsstyrelser längs den tänkta Götalandsbanan har sedan ett tiotal år varit engagerade i förberedelse- och planeringsarbete för detta utvecklingsprojekt. Det är nu dags att gå vidare och då behövs ett


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Projektet Europakorridoren

Motion 1997/98:T513 av Carina Hägg och Margareta Sandgren (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T513 av Carina Hägg och Margareta Sandgren s Projektet Europakorridoren Sverige är en industrination. Eftersom vi har stora företag, men en relativt blygsam hemmamarknad, är exporten utomordentligt viktig. Inte bara för det enskilda företaget utan även för hela Sverige. De varor som våra


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se