Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU12 23 februari 2006 Hemlig teleavlyssning, m.m.

Forskningens betydelse

Motion 2004/05:Ub428 av Kerstin Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub428 av Kerstin Andersson m.fl. s Forskningens betydelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om forskningens betydelse. Motivering Den svenska högskolan har under det senaste decenniet genomgått en rejäl expansion. Detta


Utskottsberedning: 2004/05:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Forskning om social ekonomi

Motion 2004/05:Ub468 av Mariann Ytterberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Ub468 av Mariann Ytterberg m.fl. s Forskning om social ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om social ekonomi. Motivering Social ekonomi är ett relativt nytt begrepp i Sverige. I många andra europé- iska länder är


Utskottsberedning: 2004/05:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Främjande av sociala företag

Motion 2004/05:N353 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:N353 av Eva Arvidsson m.fl. s Främjande av sociala företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om främjande av sociala företag. Motivering Sociala företag har under en längre tid varit ett komplement till de åtgärder som


Utskottsberedning: 2004/05:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se