Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:JuU31 29 maj 2006 Kvalificerad skyddsidentitet
Debatt om förslag 2005/06:JuU12 23 februari 2006 Hemlig teleavlyssning, m.m.

med anledning av redog. 2009/10:RRS8 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående hanteringen av unga lagöverträdare

Motion 2009/10:Ju1 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju1 av Thomas Bodström m.fl. s, v, mp med anledning av redog. 2009/10:RRS8 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående hanteringen av unga lagöverträdare Ju1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att följa upp lagstiftningsreformen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Ju1 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 58 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2009/10:Ju428 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju428 av Thomas Bodström m.fl. s Utgiftsområde 4 Rättsväsendet s96001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag anslagen under utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt uppställning: Anslag Regeringens förslag Anslagsförändring


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Ju428 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 51 kB)

Friskolor

Motion 2009/10:Ub478 av Margareta Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub478 av Margareta Persson m.fl. s Friskolor s3085 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av gällande regelverk och vikten av att kommunernas inflytande över etableringen av friskolor stärks väsentligt.


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub478 av Margareta Persson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se