Margareta Fransson (MP)

Margareta Fransson (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864228
E-post margareta.fransson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Rebecka Le Moine
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-09-19 – 2022-03-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-03-19
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-03-19
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-03-19
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2021-09-19 – 2022-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-03-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:SkU37 29 september 2021 Pausad BNP-indexering av skatten på bensin och diesel för 2022
Frågestund 23 september 2021 Frågestund

Dokument:

Oberoende barnombud

Motion 2021/22:4077 av Nicklas Attefjord och Margareta Fransson (båda MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4077 av Nicklas Attefjord och Margareta Fransson båda MP Oberoende barnombud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur oberoende barnombud som barn kan vända sig till kan bli en konkret verklighet i Sverige och tillkännager detta


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4077 av Nicklas Attefjord och Margareta Fransson (båda MP) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4077 av Nicklas Attefjord och Margareta Fransson (båda MP) (pdf, 88 kB)

Ett rikare liv för äldre

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. MP Ett rikare liv för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att diskrimineringen mot äldre och ålderismen måste minska i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU SfU SoU TU UbU 2021/22:AU6 2021/22:FiU22 2021/22:FiU26 2021/22:TU5

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (docx, 97 kB) Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (pdf, 173 kB)

Kraftfull politik för att möta klimatnödläget

Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Kraftfull politik för att möta klimatnödläget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upprätta en vetenskapligt baserad nationell koldioxidbudget för Sverige samt att styrmedel och åtgärder ska utformas och


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UbU 2021/22:FiU20 2021/22:FiU22 2021/22:FiU34 2021/22:NU11 2021/22:NU4 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se