Margareta Andersson (C)

Margareta Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel verksamhetsledare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-01 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2002/03:111 Landsbygdspolitik - resultatredovisning

Motion 2002/03:MJ30 av Jan Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ30 av Jan Andersson m.fl. c med anledning av skr. 2002/03:111 Landsbygdspolitik resultatredovisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om uthållig tillväxt på landsbygden. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2003/04:MJU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

med anledning av skr. 2002/03:126 Fortsatt reformering av tingsrättsorganisationen

Motion 2002/03:Ju17 av Johan Linander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju17 av Johan Linander m.fl. c med anledning av skr. 2002/03:126 Fortsatt reformering av tingsrättsorganisationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en decentraliserad tingsrättsorganisation. Riksdagen beslutar om sådan


Utskottsberedning: 2003/04:JuU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel - offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering.

Motion 2002/03:Ju11 av Johan Linander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju11 av Johan Linander m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:74 Hemliga tvångsmedel offentliga ombud och en mer ändamålsenlig reglering. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast återkommer med förslag till hur reglering av överskottsinformation skall hanteras


Utskottsberedning: 2003/04:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se