Margareta Andersson (C)

Margareta Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel verksamhetsledare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-01 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

överklagan av Kontaktrådets beslut

Skriftlig fråga 1999/2000:1335 av Andersson, Margareta (c)

den 21 augusti Fråga 1999/2000:1335 av Margareta Andersson c till näringsminister Björn Rosengren om överklagan av Kontaktrådets beslut För att säkerställa att Samhall inte använder statens ersättning på ett otillbörligt sätt och därigenom snedvrider konkurrensen har Samhall inrättat Kontaktrådet, med representanter

Inlämnad: 2000-08-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen

Motion 1999/2000:A30 av Barbro Feltzing m.fl. (mp, fp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 1999/2000:A30 av Feltzing, Barbro mp med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen 1 Inledning En bra arbetsrätt utgör en förutsättning för en väl fungerande arbetsmarknad. Det finns exempelvis ingen anledning att ifrågasätta det rimliga i en lagstiftning som kräver att det


Utskottsberedning: -2000/01:AU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen

Motion 1999/2000:A25 av Margareta Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:A25 av Andersson, Margareta c med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen m.m. En samlad lagstiftning Jämlikhet innebär inte med automatik likhet, snarare lika möjligheter att vara olika. Det handlar om individers rättighet att oavsett kön, etnicitet, hudfärg,


Utskottsberedning: --2000/01:AU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se