Marcus Jonsson (KD)

Marcus Jonsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-20

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-14 – 2020-02-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-23 – 2020-02-20
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-01-14 – 2020-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 20 februari 2020 Frågestund
Utrikespolitisk debatt 12 februari 2020 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2019/20:273 av Ingemar Kihlström (KD) 7 februari 2020 Tullens befogenheter
Frågestund 30 januari 2020 Frågestund

med anledning av skr. 2019/20:72 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets upphandling av drift och underhåll av statliga vägar

Motion 2019/20:3488 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3488 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:72 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets upphandling av drift och underhåll av statliga vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se till att Riksrevisionens


Utskottsberedning: 2019/20:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3488 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3488 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

Motverkande av antisemitism samt främjande av judiskt liv

Skriftlig fråga 2019/20:907 av Marcus Jonsson (KD)

Fråga 2019/20:907 Motverkande av antisemitism samt främjande av judiskt liv av Marcus Jonsson KD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP När Förintelsens dödsläger öppnades för omvärlden var det många som samtidigt antog att dörren till antisemitismen stängdes. Tyvärr ser vi nu, 75 år senare, hur judehatet är

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:907 av Marcus Jonsson (KD) (pdf, 90 kB)

Samordningsansvar för kommunernas bostadsförsörjning

Skriftlig fråga 2019/20:906 av Marcus Jonsson (KD)

Fråga 2019/20:906 Samordningsansvar för kommunernas bostadsförsörjning av Marcus Jonsson KD till Statsrådet Per Bolund MP Av Sveriges kommuner anger 83 procent att de har bostadsbrist. Läget i Stockholms län är inget undantag här har alla kommuner ett underskott på bostäder. De tre senaste åren har Stockholms läns befolkning

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:906 av Marcus Jonsson (KD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se