Malin Larsson (S)

Malin Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 167
Titel Kronoinspektör/Statsvetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Platschefen Olle Lindberg och undersköterskan Sonja Lindberg, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Matfors skola. Gymnasieskola, Västermalms gymnasium, Sundsvall, slutår 99. Pol-mag.-programmet, Umeå universitet 00-02. Statsvetarexamen, Mittuniversitetet 05.
  • Anställningar

    Butiksanställd, Biltema 96-99. Lärarvikarie, Matfors skola 99-01. Banktjänsteman, SEB 01-10. Kronoinspektör, Kronofogdemyndigheten 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 10-. Ledamot, kommunstyrelsen. Ledamot, socialnämnden 10-14 och ordförande. Vice ordförande barn- och utbildningsnämnden 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, kyrkofullmäktige i Stöde församling 13-. Vice ordförande, Stöde socialdemokratiska förening 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av regelverken för epatraktorer

Motion 2021/22:1752 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1752 av Kristina Nilsson och Malin Larsson båda S Översyn av regelverken för epatraktorer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över möjligheterna för en samlad översyn av regelverken gällande epatraktorer och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:TU19

Motion 2021/22:1752 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:1752 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S) (pdf, 80 kB)

Vräkningsförebyggande åtgärder för att bryta hemlösheten

Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg båda S Vräkningsförebyggande åtgärder för att bryta hemlösheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en vräkningsbestämmelse i socialtjänstlagen med krav på förebyggande åtgärder för


Utskottsberedning: 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1751 av Malin Larsson och Anna-Belle Strömberg (båda S) (pdf, 75 kB)

Bostäder för alla

Motion 2021/22:1776 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1776 av Kristina Nilsson och Malin Larsson båda S Bostäder för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga frågan om balansen mellan affärsmässighet och samhällsansvar för de allmännyttiga bostadsföretagen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2021/22:CU10

Motion 2021/22:1776 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1776 av Kristina Nilsson och Malin Larsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se