Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:298 av Lars Beckman (M) 26 januari 2021 Stöd till restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:242 av Malin Höglund (M) 12 januari 2021 En välfungerande flygplats i Dalarna
Interpellationsdebatt 2020/21:20 av Alexandra Anstrell (M) 13 oktober 2020 Idrottsutbildningar i gymnasie- och gymnasiesärskola

Dokument:

Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen

Interpellation 2020/21:346 av Malin Höglund (M)

Interpellation 2020/21:346 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen av Malin Höglund M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S För en tid sedan rapporterade Kalla fakta att utrikes födda kvinnor diskrimineras av Arbetsförmedlingens handläggare. Könsstereotypa föreställningar om kvinnor och män gör att

Inlämnad: 2021-01-21 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:346 av Malin Höglund (M) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen

Hjälp till krögare

Skriftlig fråga 2020/21:1393 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:1393 Hjälp till krögare av Malin Höglund M till Socialminister Lena Hallengren S Coronapandemin har drabbat krögare i Dalarna och hela Sverige mycket hårt, de går på knäna. Pandemin har slagit hårt mot hela näringslivet, men framför allt mot restaurangbranschen. Regeringen ändrar beslut från den ena dagen

Inlämnad: 2021-01-21 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1393 av Malin Höglund (M) (pdf, 86 kB)

Stöd till restaurangbranschen

Interpellation 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2020/21:335 Stöd till restaurangbranschen av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Att förbudet mot att servera alkohol på restauranger efter klockan 20 förlängdes till den 24 januari innebär ett fortsatt avbräck för besöksnäringen. Krögarna är förtvivlade. Vi vet alla att

Inlämnad: 2021-01-20 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till restaurangbranschen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.