Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M) 26 januari 2021 Restriktioner i restaurangbranschen

Dokument:

Restriktioner i restaurangbranschen

Interpellation 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2020/21:320 Restriktioner i restaurangbranschen av Alexandra Anstrell M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Krögare i Stockholm och hela Sverige går på knäna och är hårt drabbade av coronapandemin. Det slår naturligtvis hårt mot hela näringslivet, men hotell- och restaurangbranschen är en av de branscher

Inlämnad: 2021-01-15 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Restriktioner i restaurangbranschen

Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen

Interpellation 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:313 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Pandemin har slagit hårt mot delar av näringslivet, och för många företag har effekterna inneburit slutet på en annars livsduglig verksamhet. Regeringen har efter mycket om och men

Inlämnad: 2021-01-15 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen

Stöd till restaurangnäringen

Interpellation 2020/21:298 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:298 Stöd till restaurangnäringen av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sveriges krögare och företagarna i Gävleborg verksamma i restaurangnäringen går på knäna ekonomiskt. Med anledning av pandemilagstiftningen blir möjligheten till intäkter för restauranger ytterst begränsade

Inlämnad: 2021-01-13 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:298 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till restaurangnäringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.