Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M) 26 januari 2021 Restriktioner i restaurangbranschen

Dokument:

En bättre socionomutbildning

Motion 2020/21:3566 av Alexandra Anstrell och Malin Höglund (båda M)

Motion till riksdagen 2020/21:3566 av Alexandra Anstrell och Malin Höglund båda M En bättre socionomutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att krav ska ställas för examina att socionomutbildningen moderniseras och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3566 av Alexandra Anstrell och Malin Höglund (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3566 av Alexandra Anstrell och Malin Höglund (båda M) (pdf, 72 kB)

Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar

Motion 2020/21:3515 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3515 av Alexandra Anstrell m.fl. M Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att eleverna eller deras vårdnadshavare bör få bekosta den individuella utrustning eller liknande som


Utskottsberedning: 2020/21:UbU11 2020/21:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3515 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3515 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Omställning och kompetensförsörjning

Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. M Omställning och kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetslöshetsförsäkringen bör förändras för att bli en effektiv omställningsförsäkring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:AU2 2020/21:AU5 2020/21:AU8 2020/21:SkU18 2020/21:SkU19 2020/21:UbU14 2020/21:UbU15 2020/21:UbU8
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 113 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.