Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M) 26 januari 2021 Restriktioner i restaurangbranschen

Dokument:

Hjälp till krögare

Skriftlig fråga 2020/21:1393 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:1393 Hjälp till krögare av Malin Höglund M till Socialminister Lena Hallengren S Coronapandemin har drabbat krögare i Dalarna och hela Sverige mycket hårt, de går på knäna. Pandemin har slagit hårt mot hela näringslivet, men framför allt mot restaurangbranschen. Regeringen ändrar beslut från den ena dagen

Inlämnad: 2021-01-21 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1393 av Malin Höglund (M) (pdf, 86 kB)

Idrottsgymnasier

Skriftlig fråga 2020/21:765 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:765 Idrottsgymnasier av Malin Höglund M till Utbildningsminister Anna Ekström S Regeringen föreslår att det bara ska finnas en typ av gymnasieutbildning i kombination med sin elitidrott, som ska vara riksrekryterande. Det skulle innebära att väldigt många utbildningar som i dag bedrivs inom ramen för NIU

Inlämnad: 2020-11-27 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:765 av Malin Höglund (M) (pdf, 106 kB)

Microcatering

Skriftlig fråga 2020/21:764 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:764 Microcatering av Malin Höglund M till Socialminister Lena Hallengren S Sveriges restaurangbransch sliter hårt under coronapandemin. Både i Dalarna och nationellt sysselsätter branschen många. För ungdomar och unga vuxna är restaurangbranschen ofta den första kontakten med arbetsmarknaden. Nu gäller det

Inlämnad: 2020-11-27 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:764 av Malin Höglund (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.