Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Frågestund 28 januari 2021 Frågestund

Dokument:

Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka studie- och yrkesvägledningen i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:AU5 2020/21:UbU12 2020/21:UbU13
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Rätten att själv bestämma över sin kvarlåtenskap

Motion 2020/21:3516 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3516 av Alexandra Anstrell m.fl. M Rätten att själv bestämma över sin kvarlåtenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om frihet och rätt att själv kunna bestämma över sin kvarlåtenskap till 100 procent och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3516 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3516 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2020/21:3582 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3582 av Mats Green m.fl. M Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2020/21:AU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:3582 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:3582 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se