Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen

Interpellation 2020/21:346 av Malin Höglund (M)

Interpellation 2020/21:346 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen av Malin Höglund M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S För en tid sedan rapporterade Kalla fakta att utrikes födda kvinnor diskrimineras av Arbetsförmedlingens handläggare. Könsstereotypa föreställningar om kvinnor och män gör att

Inlämnad: 2021-01-21 Svarsdatum: 2021-03-23 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:346 av Malin Höglund (M) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen

Stöd till restaurangbranschen

Interpellation 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2020/21:335 Stöd till restaurangbranschen av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Att förbudet mot att servera alkohol på restauranger efter klockan 20 förlängdes till den 24 januari innebär ett fortsatt avbräck för besöksnäringen. Krögarna är förtvivlade. Vi vet alla att

Inlämnad: 2021-01-20 Svarsdatum: 2021-01-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till restaurangbranschen

Restriktioner i restaurangbranschen

Interpellation 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2020/21:320 Restriktioner i restaurangbranschen av Alexandra Anstrell M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Krögare i Stockholm och hela Sverige går på knäna och är hårt drabbade av coronapandemin. Det slår naturligtvis hårt mot hela näringslivet, men hotell- och restaurangbranschen är en av de branscher

Inlämnad: 2021-01-15 Svarsdatum: 2021-01-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:320 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Restriktioner i restaurangbranschen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se