Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-02-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Frågestund 28 januari 2021 Frågestund

Dokument:

Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen

Interpellation 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:313 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Pandemin har slagit hårt mot delar av näringslivet, och för många företag har effekterna inneburit slutet på en annars livsduglig verksamhet. Regeringen har efter mycket om och men

Inlämnad: 2021-01-15 Svarsdatum: 2021-01-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen

Stöd till restaurangnäringen

Interpellation 2020/21:298 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:298 Stöd till restaurangnäringen av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sveriges krögare och företagarna i Gävleborg verksamma i restaurangnäringen går på knäna ekonomiskt. Med anledning av pandemilagstiftningen blir möjligheten till intäkter för restauranger ytterst begränsade

Inlämnad: 2021-01-13 Svarsdatum: 2021-01-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:298 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till restaurangnäringen

En välfungerande flygplats i Dalarna

Interpellation 2020/21:242 av Malin Höglund (M)

Interpellation 2020/21:242 En välfungerande flygplats i Dalarna av Malin Höglund M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Dalarna och Mora är beroende av en väl fungerande flygplats. Mora flygplats är viktig för näringslivet, besöksnäringen och invånarna runt Mora men också ur ett beredskapsperspektiv. En flygplats

Inlämnad: 2020-12-14 Svarsdatum: 2021-01-12 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:242 av Malin Höglund (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En välfungerande flygplats i Dalarna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se