Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ny start för Sverige - Liberalernas budgetmotion för 2022

Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. L Ny start för Sverige Liberalernas budgetmotion för 2022 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Liberalernas finansplan 2.1 Det ekonomiska läget 2.2 Liberalernas ekonomiska politik 3 En skola för kunskap och bildning 3.1 Liberalernas


Utskottsberedning: 2021/22:FiU1
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 320 kB) Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 958 kB)

Familjerätt och övrig civilrätt

Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. L Familjerätt och övrig civilrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagstiftning som möjliggör altruistiskt värdmoderskap i Sverige, samt rättigheter för barn som tillkommit genom värdmoderskap, och detta tillkännager


Utskottsberedning: JuU KrU KU 2021/22:CU1 2021/22:CU6 2021/22:CU7 2021/22:CU8 2021/22:MJU14 2021/22:SoU14 2021/22:SoU18
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 1 avslag, 31 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 99 kB) Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 184 kB)

Bostadspolitik där alla får plats - Liberalernas bostadsmotion

Motion 2021/22:3997 av Jakob Olofsgård m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3997 av Jakob Olofsgård m.fl. L Bostadspolitik där alla får plats Liberalernas bostadsmotion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta för ombildningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: JuU MJU SfU SkU TU 2021/22:AU9 2021/22:CU10 2021/22:CU12 2021/22:CU13 2021/22:CU5 2021/22:CU8 2021/22:CU9 2021/22:KrU6 2021/22:MJU 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:3997 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (docx, 123 kB) Motion 2021/22:3997 av Jakob Olofsgård m.fl. (L) (pdf, 255 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se