Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tvärförbindelse Södertörn

Skriftlig fråga 2020/21:3478 av Malin Danielsson (L)

Fråga 2020/21:3478 Tvärförbindelse Södertörn av Malin Danielsson L till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Under sommaren kom det glädjande beskedet att regeringen inte vidtar någon åtgärd vad det gäller Naturvårdsverkets önskan om prövning av Tvärförbindelse Södertörn. Tvärförbindelse Södertörn har, under olika namn,

Inlämnad: 2021-08-18 Svarsdatum: 2021-09-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3478 av Malin Danielsson (L) (pdf, 88 kB)

Arbetsmiljöansvar vid hemarbete

Skriftlig fråga 2020/21:2350 av Malin Danielsson (L)

Fråga 2020/21:2350 Arbetsmiljöansvar vid hemarbete av Malin Danielsson L till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Pandemin har utmanat vårt samhälle på många sätt som vi inte kunde förutse. Folkhälsomyndighetens rekommendation att i möjligaste mån arbeta hemifrån för att minska smittspridningen har hörsammats av många

Inlämnad: 2021-03-26 Svarsdatum: 2021-04-07 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2350 av Malin Danielsson (L) (pdf, 86 kB)

Åtgärder för att förbättra kvinnors arbetsmiljö

Skriftlig fråga 2020/21:804 av Malin Danielsson (L)

Fråga 2020/21:804 Åtgärder för att förbättra kvinnors arbetsmiljö av Malin Danielsson L till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den 25 oktober kom Arbetsmiljöverkets senaste rapport, Arbetsmiljö 2019 Trots att frågan om sexuella trakasserier fått stå i rampljuset de senaste åren ser vi inte någon positiv trend på

Inlämnad: 2020-12-01 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:804 av Malin Danielsson (L) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se