Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-11-10
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2020/21:92 En god arbetsmiljö för framtiden - regeringens arbetsmiljöstrategi 2021-2025

Motion 2020/21:3870 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3870 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av skr. 2020/21:92 En god arbetsmiljö för framtiden regeringens arbetsmiljöstrategi 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om arbetet mot psykisk ohälsa på arbetsplatser


Utskottsberedning: 2020/21:AU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:3870 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3870 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2020/21:50 Skadeståndets omfattning vid finansiell rådgivning

Motion 2020/21:3789 av Malin Danielsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3789 av Malin Danielsson m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:50 Skadeståndets omfattning vid finansiell rådgivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändringar i 6 lagen 2003:862 om finansiell


Utskottsberedning: 2020/21:CU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3789 av Malin Danielsson m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3789 av Malin Danielsson m.fl. (L) (pdf, 84 kB)

Åtgärder för att förbättra kvinnors arbetsmiljö

Skriftlig fråga 2020/21:804 av Malin Danielsson (L)

Fråga 2020/21:804 Åtgärder för att förbättra kvinnors arbetsmiljö av Malin Danielsson L till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den 25 oktober kom Arbetsmiljöverkets senaste rapport, Arbetsmiljö 2019 Trots att frågan om sexuella trakasserier fått stå i rampljuset de senaste åren ser vi inte någon positiv trend på

Inlämnad: 2020-12-01 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:804 av Malin Danielsson (L) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.