Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En likvärdig kunskapsskola

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. L En likvärdig kunskapsskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en likvärdig skola med kunskapsfokus och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om satsningar på


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10 2020/21:UbU11 2020/21:UbU13
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3233 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 100 kB)

Stärkt eftervård efter förlossning

Motion 2020/21:3232 av Malin Danielsson (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3232 av Malin Danielsson L Stärkt eftervård efter förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka forskningen kring skador som uppkommer i samband med förlossning och graviditeter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU17 2020/21:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3232 av Malin Danielsson (L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3232 av Malin Danielsson (L) (pdf, 72 kB)

Liberal klimatpolitik – nettonegativa utsläpp i en växande ekonomi

Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik nettonegativa utsläpp i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Energimyndigheten ska studera scenariot att konsumtionen av energi inte bara el i Sverige i framtiden kan


Utskottsberedning: 2020/21:CU14 2020/21:MJU13 2020/21:MJU15 2020/21:MJU17 2020/21:MJU18 2020/21:MJU9 2020/21:NU13 2020/21:NU20 2020/21:NU21 2020/21:NU22 2020/21:TU14 2020/21:TU16 2020/21:TU7
Riksdagsbeslut (45 yrkanden): 45 avslag

Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 131 kB) Motion 2020/21:3679 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 217 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se