Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: 2021/22:CU13 2021/22:CU3 2021/22:CU8 2021/22:MJU15 2021/22:MJU18 2021/22:MJU20 2021/22:MJU21 2021/22:MJU29 2021/22:NU12 2021/22:NU15 2021/22:NU19 2021/22:NU20 2021/22:NU21 2021/22:SkU13 2021/22:SkU15 2021/22:TU12 2021/22:TU16 2021/22:TU5 2021/22:TU7 2021/22:TU7,2021/22:TU9 2021/22:TU8 2021/22:UU10
Riksdagsbeslut (94 yrkanden): 85 avslag, 1 bifall9 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 147 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Ny start för Sverige – Liberalernas budgetmotion för 2022

Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. L Ny start för Sverige Liberalernas budgetmotion för 2022 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Liberalernas finansplan 2.1 Det ekonomiska läget 2.2 Liberalernas ekonomiska politik 3 En skola för kunskap och bildning 3.1 Liberalernas


Utskottsberedning: 2021/22:FiU1
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 329 kB) Motion 2021/22:4181 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 958 kB)

Familjerätt och övrig civilrätt

Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. L Familjerätt och övrig civilrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagstiftning som möjliggör altruistiskt värdmoderskap i Sverige, samt rättigheter för barn som tillkommit genom värdmoderskap, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:CU1 2021/22:CU6 2021/22:CU7 2021/22:CU8 2021/22:JuU23 2021/22:KrU5 2021/22:KU28 2021/22:MJU14 2021/22:SoU14 2021/22:SoU18
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 31 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 101 kB) Motion 2021/22:4000 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 184 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.