Malin Björk (C)

Malin Björk (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 206
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.bjork[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-09-17 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-01-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4724 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4724 av Helena Vilhelmsson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja straffminimum till två års fängelse för grovt sexuellt övergrepp mot

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:JuU41
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4724 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4724 av Helena Vilhelmsson m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Rysslands vedervärdiga invasion av Ukraina präglar även den svenska ekonomins utsikter våren 2022. Återhämtningen efter pandemin möter nya utmaningar i form av ökande priser på


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 604 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.