Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2016-02-03 –
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:168 Stärkta sanktionsmöjligheter för Konsumentombudsmannen

Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:168 Stärkta sanktionsmöjligheter för Konsumentombudsmannen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att taket för marknadsstörningsavgiften


Utskottsberedning: 2015/16:CU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:146 Extra ändringsbudget för 2016 - Ändring av rätten till bistånd för vissa utlänningar

Motion 2015/16:3369 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3369 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:146 Extra ändringsbudget för 2016 Ändring av rätten till bistånd för vissa utlänningar 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2015/16:146 Extra ändringsbudget för 2016 Ändring av rätten till bistånd för vissa


Utskottsberedning: 2015/16:FiU42
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3369 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3369 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd

Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör


Utskottsberedning: 2015/16:SoU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.