Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 301
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2016-02-03 –
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Dämpa


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Det så kallade Hässleholmsförsöket

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2014/15:521 Det så kallade Hässleholmsförsöket av Maj Karlsson (V) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Sedan 2014 har Försäkringskassan i samarbete med Region Skåne genomfört ett pilotprojekt, det så kallade Hässleholmsförsöket. Ett av syftena med detta projekt ska, enligt uppgifter i medierna,

Inlämnad: 2015-05-11 Besvarare: Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2014/15:521 av Maj Karlsson (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning – Sveriges försvar 2016–2020 1                   Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens innehåll 4Inledning 5Internationella


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.