Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-18, justitieutskottet 15-, miljö- och jordbruksutskottet 15-17 och civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder

Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en åtgärdsplan med anledning av Riksrevisionens rapport


Utskottsberedning: 2020/21:NU11

Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskade fossila utsläpp för transportslagen Beskattning av infrastrukturen Utbyggnad av laddinfrastruktur Elektrifiering av tunga


Utskottsberedning: KU MJU NU SkU UbU 2020/21:JuU23 2020/21:MJU3 2020/21:TU1 2020/21:TU3 2020/21:TU4

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 136 kB) Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 287 kB)

Trafiksäkerhetspolitisk motion

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Trafiksäkerhetspolitisk motion Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nolltolerans mot alkohol och narkotika i trafiken Tillåt rutinkontroller av narkotikapåverkade förare Synskärpans betydelse för trafiksäkerheten Öka säkerheten för motorcyklister


Utskottsberedning: TU 2020/21:JuU24 2020/21:TU3

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se