Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-18, justitieutskottet 15-, miljö- och jordbruksutskottet 15-17 och civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tidigarelagd slåtter av vall

Skriftlig fråga 2017/18:1484 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1484 Tidigarelagd slåtter av vall av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den ihållande torkan har skapat stora problem inom jordbruket på många håll i Sverige. Många tvingas nu nödslakta kor på grund av foderbrist. Enligt medieuppgifter arbetar Jordbruksverket med Näringsdepartementet för

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-07-03 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1484 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 76 kB)

Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor

Skriftlig fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1335 Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S En välkänd tidskrift inom natur- och fritidssektorn har rapporterat om hur en tjänsteman på länsstyrelsen försökt efterforska tidningens källor angående en rapport om länsstyrelsens handläggning

Inlämnad: 2018-05-22 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 85 kB)

Polisens närvaro på landsbygden

Skriftlig fråga 2017/18:1254 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1254 Polisens närvaro på landsbygden av Magnus Oscarsson KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S På landsbygden och även i städerna runt om i landet finns en ökad oro över polisens minskade närvaro och att brottslighet alltför ofta passerar ostraffad. I Kisa i Östergötland får man i dag

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1254 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se