Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-18, justitieutskottet 15-, miljö- och jordbruksutskottet 15-17 och civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor

Skriftlig fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1335 Länsstyrelsens efterforskande av journalistiska källor av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S En välkänd tidskrift inom natur- och fritidssektorn har rapporterat om hur en tjänsteman på länsstyrelsen försökt efterforska tidningens källor angående en rapport om länsstyrelsens handläggning

Inlämnad: 2018-05-22 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1335 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 85 kB)

Effektiv skyddsjakt på varg

Interpellation 2017/18:550 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2017/18:550 Effektiv skyddsjakt på varg av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Sven-Erik Bucht S De senaste decennierna har vargstammen i Sverige vuxit kraftigt. Vargen är nu utbredd i hela Mellansverige, vilket också är den del av landet som har den största koncentrationen av lodjur. Riksdagen beslutade

Inlämnad: 2018-05-17 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:550 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effektiv skyddsjakt på varg

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se