Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-18, justitieutskottet 15-, miljö- och jordbruksutskottet 15-17 och civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4661 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4661 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett system för kompensation för de fastighetsägare


Utskottsberedning: 2021/22:MJU28

Motion 2021/22:4661 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (docx, 92 kB) Motion 2021/22:4661 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:215 En ny lag om företagsrekonstruktion

Motion 2021/22:4659 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4659 av Larry Söder m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:215 En ny lag om företagsrekonstruktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett alternativt förfarande med offentlig skulduppgörelse enligt vad som föreslås i SOU 2021:12


Utskottsberedning: 2021/22:CU22

Motion 2021/22:4659 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4659 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer

Motion 2021/22:4627 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4627 av Larry Söder m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om automatisk utbetalning av skadestånd till brottsoffer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:CU20

Motion 2021/22:4627 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4627 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.