Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-18, justitieutskottet 15-, miljö- och jordbruksutskottet 15-17 och civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Jordförvärvslagen

Skriftlig fråga 2021/22:762 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2021/22:762 Jordförvärvslagen av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Hela Sverige ska leva är ett slagord som många partier gärna vill göra till sitt. Det finns en bred samsyn om målet att vi ska ha en levande landsbygd där de svenska jordbruken är ryggraden. Men att skriva slagord är en

Inlämnad: 2022-01-14 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:762 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 85 kB)

Föryngringen av fiskekåren

Skriftlig fråga 2021/22:151 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2021/22:151 Föryngringen av fiskekåren av Magnus Oscarsson KD till Näringsminister Ibrahim Baylan S I Agenda 2030 och de globala målen för hållbar utveckling, mål 14 av 17: Hav och marina resurser, anges under delmål 14.B vikten av att säkerställa tillträde till småskaliga icke-industriella fiskare till marina resurser

Inlämnad: 2021-10-14 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2021/22:151 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)

Vildsvin på Gotland

Skriftlig fråga 2020/21:3464 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2020/21:3464 Vildsvin på Gotland av Magnus Oscarsson KD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Denna fråga skickades tidigare som 2020/21:3320 men besvarades inte då mottagaren den 5 juli bar status av övergångsregering. Efter att en ny regering tillträtt den 9 juli finns anledning att på nytt ställa denna skriftliga

Inlämnad: 2021-08-17 Svarsdatum: 2021-08-31 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3464 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.