Magnus Ehrencrona (MP)

Magnus Ehrencrona (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel Studerande
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:SoU13 2 april 2014 Tobaksfrågor
Debatt om förslag 2013/14:SoU12 19 mars 2014 Socialtjänstfrågor
Debatt om förslag 2013/14:SfU1 6 december 2013 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet

med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa

Motion 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. MP med anledning av prop. 2012/13:163 Vissa register för forskning om vad arv och miljö betyder för människors hälsa MP047 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder för att begränsa


Utskottsberedning: 2013/14:UbU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2012/13:Ub22 av Gunvor G Ericson m.fl. (MP) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2012/13:159 Graviditetspenning till egenföretagare på grund av risker i arbetsmiljön

Motion 2012/13:Sf14 av Magnus Ehrencrona och Gunvor G Ericson (MP)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf14 av Magnus Ehrencrona och Gunvor G Ericson MP med anledning av prop. 2012/13:159 Graviditetspenning till egenföretagare på grund av risker i arbetsmiljön Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2012/13:SfU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf14 av Magnus Ehrencrona och Gunvor G Ericson (MP) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Förslag till riksdagsbeslut 1.Riksdagen beslutar om ändrade ramar enligt tabellen i motionen. 2.Riksdagen avslår propositionen i fråga om anslaget 4:1 och ger regeringen till känna vad som anförs i motionen om behovet av en konsekvensbeskrivning innan ett nytt förslag läggs fram. Anslagsfördelning Utg.omr. Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi11 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se