Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

domen mot Abdullah Öcalan

Skriftlig fråga 1998/99:775 av Mikaelsson, Maggi (v)

Fråga 1998/99:775 av Maggi Mikaelsson v till utrikesministern om domen mot Abdullah Öcalan den 29 juni I dag har den turkiska domstolen dömt PKK-ledaren Abdullah Öcalan till döden. Att Turkiet fortfarande har kvar dödsstraffet i sin lagstiftning är emot Europarådets stadgar. Turkiet är medlem i Europarådet. Sverige

Inlämnad: 1999-06-29 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

icke renskötande samers rätt

Skriftlig fråga 1998/99:322 av Mikaelsson, Maggi (v)

Fråga 1998/99:322 av Maggi Mikaelsson v till jordbruksministern om icke renskötande samers rätt den 4 februari Renskötsel är intimt förknippad med samer och samisk kultur. Detta märks inte minst i lagstiftningen där rennäringen är utförligt reglerad. Att delta i renskötsel är också en förutsättning för medlemskap i

Inlämnad: 1999-02-04 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

renbetesskador på åkermark

Skriftlig fråga 1998/99:319 av Mikaelsson, Maggi (v)

Fråga 1998/99:319 av Maggi Mikaelsson v till jordbruksministern om renbetesskador på åkermark den 3 februari Under senhöst och vinter 1998/1999 har återigen åkermark i Vindelns kommun, Västerbottens län, utsatts för skador på grund av att renar under längre perioder uppehållit sig på, grävt och betat på den odlade

Inlämnad: 1999-02-03 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.