Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Finansutskottet 88/89-90/91, Skatteutskottet 88/89-90/91, Jordbruksutskottet 88/89 och 90/91, Bostadsutskottet 94/95-95/96 samt Miljö- och jordbruksutskottet 00/01-01/02. Ledamot av Jordbruksutskottet/Miljö- och jordbruksutskottet 94/95-99/00. Suppleant i EU-nämnden 95/96-97/98. Ledamot av Nordiska rådets svenska delegation 94/95-95/96, EU-nämnden 98/99-91/92, Krigsdelegationen 98/99-01/02 och Europarådets svenska delegation 99/00-01/02.
  • Bostadsort

    Vännäs
  • Utbildning

    Studentexamen 66. Filosofie kandidat 71. Förskollärarexamen 75. Förskollärare 75-77. Barnomsorgsassistent 77-. Partisekreterare i Västerpartiet 93-94. Landshövding i Jämtlands län 1.2.2002-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Vännäs VPK/V-avdelning 79-83 och 89-, ordförande 79-83, samt Västerbottens läns VPK/V-distrikt 81-, kassör 84-94. Ledamot av Vänsterpartiets partistyrelse 93-96, partisekreterare 93-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för Länsstyrelsen i Västerbottens län 92-94, Statens naturvårdsverk/Naturvårdsverket 95-99, Statens jordbruksverk 99-02. Ledamot av Rennäringsdelegationen i Jämtlands län 02-, Länsarbetsnämnden i Jämtlands län 02, ordförande 02-. - Ledamot av 1990 års skogspolitiska kommitté 90-92, kommittén om reformering av EU:s gemensamma jordbrukspolitik 95-97, miljöbalkskommittén 00, rennäringspolitiska kommittén 01. Särskild utredare i utredningen om alternativmedicnsk behandling av djur 99-01.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Vännäs kommunfullmäktige 79-83 och 91-. - Ledamot av Vindelns kommunfullmäktige 85-88. - Ledamot av landstingsfullmäktige i Västerbottens län 92-94.
  • Föräldrar

    Maskinisten Sigvard Sahlin och Birgit Sandström

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ersättning för skada orsakad av björn

Skriftlig fråga 2001/02:575 av Mikaelsson, Maggi (v)

den 23 januari Fråga 2001/02:575 av Maggi Mikaelsson v till miljöminister Kjell Larsson om ersättning för skada orsakad av björn Riksdagen har beslutat att återinföra möjligheten till statlig ersättning för personskador orsakade av björn. Enligt viltskadeförordningen, som trädde i kraft den 1 januari 2002 har frågan

Inlämnad: 2002-01-23 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

hovslagarutbildningen

Skriftlig fråga 2001/02:417 av Mikaelsson, Maggi (v)

den 12 december Fråga 2001/02:417 av Maggi Mikaelsson v till jordbruksminister Margareta Winberg om hovslagarutbildningen En väl fungerande hovslagarverksamhet är en förutsättning för ett gott djurskydd. I dag finns ca 1 000 personer som arbetar mer än halvtid som hovslagare. Av dessa saknar ca 500 formell kompetens.

Inlämnad: 2001-12-12 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

med anledning av prop. 2001/02:66 Ytterligare förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen

Motion 2001/02:T63 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:T63 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:66 Ytterligare förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att förlänga giltighetstiden för bemyndigandet för regeringen att mot en


Utskottsberedning: 2001/02:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.