Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Jur.stud.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865992
E-post ludvig.aspling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-28 – 2026-09-21
    • Ledig 2019-05-28 – 2019-06-27
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-05-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2021-10-20
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 – 2022-03-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Ralf Aspling och apotekaren Maria Hallin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Sundbyberg, slutår 01. Mandarin och japanska 90 hp, Dalarnas universitet, slutår 10. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Engelsklärare, Thailand 05-07. Engelsklärare, Kina 07-09. Vårdbiträde, Japan 09-11. Flygplatspersonal, Norge 11-12. Politisk sekreterare, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Generaldirektör, insamlingsstiftelsen Hepatica.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Flyktingkvoten för 2022

Skriftlig fråga 2021/22:1269 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2021/22:1269 Flyktingkvoten för 2022 av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Anders Ygeman S Jag vill fråga statsrådet Anders Ygeman: Kommer regeringen att reservera flyktingkvoten för 2022 för flyktingar från Ukraina

Inlämnad: 2022-03-14 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1269 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 72 kB)

Verkställighet av säkerhetshot

Skriftlig fråga 2021/22:816 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2021/22:816 Verkställighet av säkerhetshot av Ludvig Aspling SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S År 2019 hade säkerhetspolisen minst elva stycken öppna ärenden gällande personer som skulle utvisas från Sverige enligt lagen om särskild utlänningskontroll. Enligt uppgift kunde sex stycken av dessa

Inlämnad: 2022-01-17 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:816 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB)

Arbetskraftsinvandringen

Skriftlig fråga 2021/22:396 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2021/22:396 Arbetskraftsinvandringen av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Anders Ygeman S I dagarna föll den rödgröna regeringen, och Magdalena Andersson kunde slutligen tillträda som statsminister i en nu helt och hållet socialdemokratisk regering. Detta torde få stor effekt på frågan om arbetskraftsinvandring,

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:396 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.