Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU:s frihandelsförhandlingar med Colombia och mänskliga rättigheter i Colombia

Skriftlig fråga 2008/09:1203 av Astudillo, Luciano (s)

den 4 september Fråga 2008/09:1203  EU:s frihandelsförhandlingar med Colombia och mänskliga rättigheter i Colombia av Luciano Astudillo s till statsrådet Ewa Björling m Enligt uppgifter från MR-organisationen Justice for Colombia ökade antalet mördade fackliga företrädare i Colombia med 25 procent under 2008. Colombia

Inlämnad: 2009-09-04 Besvarare: Ewa Björling (M)

Mögelsanering av Herrgården med nytt ROT-avdrag

Interpellation 2008/09:595 av Astudillo, Luciano (s)

den 26 augusti Interpellation 2008/09:595 Mögelsanering av Herrgården med nytt ROT-avdrag av Luciano Astudillo s till statsrådet Mats Odell kd För snart ett år sedan avslöjades att i den del av Rosengård i Malmö som kallas Herrgården lever barnfamiljer i usla lägenheter med mögel, kackerlackor och annan ohyra.

Inlämnad: 2009-08-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mögelsanering av Herrgården med nytt ROT-avdrag

Tremånadersregeln i jobbgarantin

Interpellation 2008/09:594 av Astudillo, Luciano (s)

den 26 augusti Interpellation 2008/09:594 Tremånadersregeln i jobbgarantin av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Regeringens förordning som reglerar hur unga arbetslösa ska erbjudas aktiva arbetsmarknadsinsatser innebär att de unga arbetslösa i praktiken får vänta sex månader på

Inlämnad: 2009-08-26 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tremånadersregeln i jobbgarantin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.