Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Röda Korset-symbolens användning vid fritagningen av Ingrid Betancourt

Skriftlig fråga 2007/08:1551 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1551 Röda Korset-symbolens användning vid fritagningen av Ingrid Betancourt av Luciano Astudillo s till utrikesminister Carl Bildt m Det internationella Röda Korsets förbund har fått bekräftat av den colombianske presidenten Alvario Uribe Velez att det internationella Röda Korsets symbol

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ofrivillig roaming i Öresundsregionen

Skriftlig fråga 2007/08:1550 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1550 Ofrivillig roaming i Öresundsregionen av Luciano Astudillo s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Så kallad ofrivillig roaming är ett elektroniskt nätproblem som drabbar användare av mobiltelefon i områden nära en nationsgräns. Trots att mobiltelefoninnehavaren

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Kärnvapennedrustning

Interpellation 2007/08:826 av Björck, Patrik (s)

den 8 augusti Interpellation 2007/08:826 Kärnvapennedrustning av Patrik Björck s till utrikesminister Carl Bildt m Sverige har tidigare under lång tid varit ledande i arbetet för kärnvapennedrustning. Frågan om massförstörelsevapen och det hot de utgör mot vår trygghet är mer aktuell än på länge. Det kalla kriget

Inlämnad: 2008-08-08 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapennedrustning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.