Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsmiljön på callcenter

Skriftlig fråga 2006/07:1631 av Astudillo, Luciano (s)

den 7 september Fråga 2006/07:1631 Arbetsmiljön på callcenter av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Callcenter är en starkt växande bransch i Sverige. Drygt 100 000 personer arbetar inom denna sektor. Callcentren är ofta nya arbetsplatser och det är en relativt ny bransch. Därför

Inlämnad: 2007-09-07 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Svensk arbetsrätt inom EU

Skriftlig fråga 2006/07:1625 av Astudillo, Luciano (s)

den 7 september Fråga 2006/07:1625 Svensk arbetsrätt inom EU av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Arbetsmarknadspolitikens utseende i de olika EU-länderna diskuteras flitigt. EU-kommissionen vill att EU-länderna ska tävla om den bästa arbetsmarknadspolitiken. Dansk så kallad

Inlämnad: 2007-09-07 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ungdomar utnyttjas på sommarjobbet

Skriftlig fråga 2006/07:1624 av Astudillo, Luciano (s)

den 7 september Fråga 2006/07:1624 Ungdomar utnyttjas på sommarjobbet av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Som brukligt har LO under sommaren haft sin sommarjour öppen. Det är fackets hjälptelefon som under sommaren inriktat sig på att hjälpa sommarjobbande ungdomar som hamnat

Inlämnad: 2007-09-07 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.