Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kraftiga ökningar av hot och angrepp mot människorättsförsvarare i Colombia

Skriftlig fråga 2005/06:1764 av Astudillo, Luciano (s)

den 5 juni Fråga 2005/06:1764 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Jan Eliasson s Kraftiga ökningar av hot och angrepp mot människorättsförsvarare i Colombia Den senaste tiden har människorättsförsvarare i Colombia utsatts för ett ökande antal hot, trakasserier, stöld av information och i några fall även

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Behandlingen av ungdomar födda i ett annat land än Sverige

Skriftlig fråga 2005/06:1746 av Astudillo, Luciano (s)

den 2 juni Fråga 2005/06:1746 av Luciano Astudillo s till justitieminister Thomas Bodström s Behandlingen av ungdomar födda i ett annat land än Sverige  Antalet häktade och omhändertagna ungdomar har ökat kraftigt under de senaste tiofemton åren. Detta visas i avhandlingen Häktad eller omedelbart omhändertagen

Inlämnad: 2006-06-02 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Mandéernas situation i Irak

Skriftlig fråga 2005/06:1718 av Astudillo, Luciano (s)

den 31 maj Fråga 2005/06:1718 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Jan Eliasson s Mandéernas situation i Irak Mandéerna är en etnisk och religiös minoritet som lever i bland annat Irak. Deras religion, mandeismen härstammar från kristendomen. Mandéerna har ett eget språk, nymediska och de använder ett eget

Inlämnad: 2006-05-31 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.