Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

anslag till Malmö högskola

Skriftlig fråga 2003/04:1256 av Astudillo, Luciano (s)

den 26 maj Fråga 2003/04:1256 av Luciano Astudillo s till utbildningsminister Thomas Östros om anslag till Malmö högskola Malmö högskola har varit en väldigt viktig del i stadens positiva utveckling under senare år. Utbildningsnivån har ökat samtidigt som man lyckats med sitt mål att minska den etniska och sociala

Inlämnad: 2004-05-26 Besvarare: Thomas Östros (S)

fotobank vid polisarbete

Skriftlig fråga 2003/04:1255 av Astudillo, Luciano (s)

den 26 maj Fråga 2003/04:1255 av Luciano Astudillo s till justitieminister Thomas Bodström om fotobank vid polisarbete År 1996 sammanställde polisen i Malmö en pärm med bilder på aktuella ungdomsbrottslingar för användning vid fotokonfrontationer. Endast de som var eller hade varit skäligen misstänkta för allvarlig

Inlämnad: 2004-05-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

diskriminering på krogar och serveringstillstånd

Interpellation 2003/04:494 av Astudillo, Luciano (s)

den 13 maj Interpellation 2003/04:494 av Luciano Astudillo s till statsrådet Morgan Johansson om diskriminering på krogar och serveringstillstånd Enligt lag är det straffbart för näringsidkare att särbehandla personer på grund av ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse eller sexuell läggning.

Inlämnad: 2004-05-13 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.