Louise Edlind-Friberg (FP)

Louise Edlind-Friberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-04-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-04-06
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-03-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2002/03:83 Sverige i Förenta nationerna

Motion 2002/03:U8 av Carl B Hamilton m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:U8 av Carl B Hamilton m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:83 Sverige i Förenta nationerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förnyelse av folkrätten. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:UU8
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

med anledning av skr. 2002/03:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2002

Motion 2002/03:U5 av Carl B Hamilton m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:U5 av Carl B Hamilton m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:60 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att vissa EU-institutioner inte undandrar sig den


Utskottsberedning: 2002/03:UU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

med anledning av skr. 2002/03:81 Redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. andra halvåret 2001 och under år 2002

Motion 2002/03:U4 av Carl B Hamilton m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:U4 av Carl B Hamilton m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:81 Redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. andra halvåret 2001 och under år 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen


Utskottsberedning: 2002/03:UU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.