Lotta Hedström (MP)

Lotta Hedström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel lärare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-09-12 – 2002-05-21
    • Ersättare 2001-03-28 – 2001-04-26
    • Ersättare 2000-11-24 – 2000-12-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2001-09-12 – 2002-05-20
    • Suppleant 2001-03-28 – 2001-04-27
    • Suppleant 2000-11-24 – 2000-12-18
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2001-03-28 – 2001-04-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2001-03-28 – 2001-04-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2004-04-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:115 av Hedström, Lotta (MP) 14 december 2012 Fattigdomsbekämpning genom ett tilläggsprotokoll till ESK-konventionen
Interpellationsdebatt 2012/13:116 av Hedström, Lotta (MP) 4 december 2012 Ekologisk begravning
Interpellationsdebatt 2012/13:117 av Hedström, Lotta (MP) 29 november 2012 Tortyrbrottets ställning i svensk lag

Dokument:

WFP:s appell om hjälp till Västafrika

Skriftlig fråga 2004/05:2121 av Hedström, Lotta (mp)

den 23 augusti Fråga 2004/05:2121 av Lotta Hedström mp till statsrådet Carin Jämtin om WFP:s appell om hjälp till Västafrika Som alltför många gånger tidigare riktas just nu världens blickar mot en pågående svältkatastrof, denna gång i Niger i Västafrika. Som alltför många gånger tidigare har också omvärlden ignorerat

Inlämnad: 2005-08-23 Besvarare: Carin Jämtin (S)

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål – ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ38 av Åsa Domeij m.fl. (mp, -)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 203 2 Förslag till riksdagsbeslut 207 3 Sammanfattning 214 4 Inledning 214 5 En överordnad miljöpolitik 215 6 Livsmöjligheter 215 7 Rättvist miljöutrymme 215 7.1 Rättvist miljöutrymme 215 7.2 Den saknade miljödimensionen 216 7.3 Global handelspolitik 216 7.4 Hållbar


Utskottsberedning: 2005/06:BoU7 2005/06:MJU3 2005/06:MJU4 2005/06:NU18
Riksdagsbeslut (128 yrkanden): 128 avslag

med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2004/05:U23 av Lotta Hedström (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:U23 av Lotta Hedström mp med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kommande resultatskrivelser klart anger både uppnåendemål, delmål och genomförandemål,


Utskottsberedning: 2005/06:SfU10 2005/06:UU5
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.