Lotta Finstorp (M)

Lotta Finstorp (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Socionom.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2021-01-31
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-28 – 2021-01-31
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-11-18
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Ledamot 2016-11-18 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-01-31
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-11-08 – 2021-01-31
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 – 2021-01-31
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2017-03-22 – 2021-01-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-18. Ledamot kulturutskottet 18 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant trafikutskottet 10-18, socialutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-. Suppleant ledamotsrådet 18- och riksdagsstyrelsen 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Tore Jonsson och läraren Eva Pedersén Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, Stålhagsskolan i Hultsfred 74-77. Socialhögskolan/Örebro högskola, Örebro 79-82.
  • Anställningar

    Feriejobb och kortare anställningar som simlärare och turistvärdinna i Vimmerby kommun, badvaktmästare, lärarvikarie och ridlärare på Finntorps Gård i Flens kommun 73-82. Skolkurator, Tranås kommun 83-84. Socialsekreterare, Strängnäs kommun 84-85. Skolkurator, Katrineholms kommun 85-89. Kurator, Ungdomsmottagningen samt lärare vid Komvux i Flen 90-95. Socialsekreterare, Flens socialförvaltning 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Södermanlands län 00-02 och 05-10. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-15. Ledamot Bostadsplaneringskommittén 13-15, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-, Regionpolisråd Öst 15- och Polisens insynsråd 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Oppositionsråd, Flens kommun 99-02 och landstinget Sörmland 8-10. Kommunfullmäktig, Flen 14-. Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, landstingsstyrelsen, Sörmland 07-08. Landstingsfullmäktig, Sörmland 10-14 och ledamot, landstinget Sörmlands demokratiberedning. Vigselförrättare, utsedd av länsstyrelsen i Sörmland 01-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Svenska Ridsportförbundets distriktsstyrelse, Sörmland 92-93. Ledamot och 2:e vice ordförande, Moderata förbundsstyrelsen i Södermanlands län 95-11, adjungerad 11-. Ordförande, Flens Moderatförening 04-06. Ledamot, Flens Golfklubb 10-12. Ordförande Flens Hockeyklubb 00-02. Suppleant, Civilförsvarsförbundets förbundsstyrelse 14-15. Ordförande, Svenska Ridsportförbundets dressyrkommitté 12-16.
  • Bostadsort

    Mellösa

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Radions mångfald

Skriftlig fråga 2019/20:1652 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2019/20:1652 Radions mångfald av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Coronakrisen har slagit hårt mot alla kommersiella medier i form av fallande annonsintäkter. Samtidigt är människors efterfrågan på, och konsumtion av, medier rekordstor. Därtill är mediernas roll i samhället extra

Inlämnad: 2020-06-23 Svarsdatum: 2020-07-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1652 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om museernas roll som självständiga institutioner och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 198 kB) Motion 2019/20:3602 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 216 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.