Lotta Finstorp (M)

Lotta Finstorp (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Socionom.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2021-01-31
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-28 – 2021-01-31
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-11-18
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Ledamot 2016-11-18 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-01-31
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-11-08 – 2021-01-31
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 – 2021-01-31
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2017-03-22 – 2021-01-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-18. Ledamot kulturutskottet 18 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant trafikutskottet 10-18, socialutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-. Suppleant ledamotsrådet 18- och riksdagsstyrelsen 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Tore Jonsson och läraren Eva Pedersén Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, Stålhagsskolan i Hultsfred 74-77. Socialhögskolan/Örebro högskola, Örebro 79-82.
  • Anställningar

    Feriejobb och kortare anställningar som simlärare och turistvärdinna i Vimmerby kommun, badvaktmästare, lärarvikarie och ridlärare på Finntorps Gård i Flens kommun 73-82. Skolkurator, Tranås kommun 83-84. Socialsekreterare, Strängnäs kommun 84-85. Skolkurator, Katrineholms kommun 85-89. Kurator, Ungdomsmottagningen samt lärare vid Komvux i Flen 90-95. Socialsekreterare, Flens socialförvaltning 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Södermanlands län 00-02 och 05-10. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-15. Ledamot Bostadsplaneringskommittén 13-15, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-, Regionpolisråd Öst 15- och Polisens insynsråd 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Oppositionsråd, Flens kommun 99-02 och landstinget Sörmland 8-10. Kommunfullmäktig, Flen 14-. Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, landstingsstyrelsen, Sörmland 07-08. Landstingsfullmäktig, Sörmland 10-14 och ledamot, landstinget Sörmlands demokratiberedning. Vigselförrättare, utsedd av länsstyrelsen i Sörmland 01-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Svenska Ridsportförbundets distriktsstyrelse, Sörmland 92-93. Ledamot och 2:e vice ordförande, Moderata förbundsstyrelsen i Södermanlands län 95-11, adjungerad 11-. Ordförande, Flens Moderatförening 04-06. Ledamot, Flens Golfklubb 10-12. Ordförande Flens Hockeyklubb 00-02. Suppleant, Civilförsvarsförbundets förbundsstyrelse 14-15. Ordförande, Svenska Ridsportförbundets dressyrkommitté 12-16.
  • Bostadsort

    Mellösa

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU-flaggan på statliga offentliga byggnader

Motion 2010/11:K370 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K370 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp M EU-flaggan på statliga offentliga byggnader m1528 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om användandet av EU-flaggan vid statliga offentliga byggnader. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:KU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K370 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:K370 av Walburga Habsburg Douglas och Lotta Finstorp (M) (pdf, 130 kB)

Personliga assistenter

Motion 2010/11:So526 av Lotta Olsson och Lotta Finstorp (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So526 av Lotta Olsson och Lotta Finstorp M Personliga assistenter m1490 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kvalitetssäkra personliga assistenter. Motivering Personer som har omfattande funktionsnedsättningar


Utskottsberedning: 2010/11:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So526 av Lotta Olsson och Lotta Finstorp (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:So526 av Lotta Olsson och Lotta Finstorp (M) (pdf, 113 kB)

Gårdsförsäljning av egenproducerat vin

Motion 2010/11:So284 av Lotta Finstorp och Lotta Olsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So284 av Lotta Finstorp och Lotta Olsson M Gårdsförsäljning av egenproducerat vin m1178 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gårdsförsäljning av egenproducerat vin. Motivering På 1990-talet upphörde flera av monopolen


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So284 av Lotta Finstorp och Lotta Olsson (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:So284 av Lotta Finstorp och Lotta Olsson (M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.